V Tatrách opäť zúril vietor

07.03.2017 | správy

V Tatrách opäť zúril vietor
Ilustračná fotografia

Tatranská Lomnica

Koncom minulého týždňa sa Tatrami znova prehnala víchrica. Sile vetra neodolalo viac ako 8 500 živých stromov. Škody siahajú od Oravy až po Červený Kláštor.

Celkovo sa zničilo asi 6 400 m3 dreva. Najviac utrpeli lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, predovšetkým ústie Javorovej a Širokej doliny, kde popadané stromy odrezali cestu k obom horárňam. Ďalšie škody vznikli v obvodoch Oravice a Habovka. Okrem toho vznikli škody aj na účelových zariadeniach Štátnych lesov TANAPu, a to na terénnej stanici v Bobrovci či snehovej jame v Tatranskej Javorine. Poškodené boli aj turistické smerovníky, pútače a oplotenie. Celkové škody Štátne lesy TANAPu odhadujú na 5 800 eur.

„Poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, kde vietor podľa prvotných odhadov polámal alebo vyvrátil celkovo 6 000 m3 dreva,“ uviedol Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Pracovníci Štátnych lesov TANAPu sa v teréne snažia sprístupniť všetky úseky stromami zatarasených lesných ciest. Turisti však musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na turistických chodníkoch nachádzať aj vetrom vyvrátené stromy či konáre.

Vietor v Tatranskom a Pieninskom národnom parku nevyčíňal tohto roku po prvý krát. Silný vietor prišiel aj 24. februára, kedy neodolalo takmer dvetisíc živých stromov, čo predstavuje 1 335 m3 dreva. Neodolali ani lykožrútom zničené porasty v bezzásahových zónach. Poškodili sa účelové zariadenia ŠL TANAPu v ochrannom obvode Oravice, či sociálne zariadenia pre hostí kempu v Červenom Kláštore. Stredisko genofondu drevín Rakúske lúky hlásilo škody na fóliovníkoch vo výške 1 500 eur. Turistické chodníky vtedy ostali bez problémov prístupné.

Zdroj: Štátne lesy TANAPu

Mapa k článkuDiskusia