Vyvrcholila tohtoročná Zimná bežecká séria

22.02.2017 | správy

Fotografia: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Túto sobotu vyvrcholila vo Vysokých Tatrách Zimná bežecká séria záverečným kolom - GRAND FINÁLE. 4. ročník série bol tradične ukončený na Sliezskom dome v nadmorskej výške 1 670 m n. m., kde bol cieľ a miesto vyhlásenia výsledkov.

Na Sliezskom dome boli vyhlásení taktiež celkoví víťazi celej série. Snehové podmienky boli výborné, a tak sa okrem klasických bežcov mohli po prvýkrát zapojiť aj skialpinisti, ktorí vyštartovali 10 minút pred bežcami. Víťazi neboli do záveru pretekov istí aj vzhľadom na započítavanie 3 najlepších výsledkov zo 4 kôl. Aj v závere preteku vznikali zaujímavé súboje o prvé miesta a súťaživú atmosféru osviežilo aj vzájomné podpichovanie skialpinistov a bežcov na štarte, kto dobehne ako prvý.

Pretekári mali za úlohu zdolať trať dlhú 6,7 km s celkovým prevýšením vyše 650 metrov, medzi Tatranskou Poliankou a Sliezskym domom. Ako prvý dobehol Daniel Kraviansky z Pro-body triatlon tímu, minuloročný víťaz série. Tento rok sa mu podarilo dobehnúť s časom 37min 43s. Len o 30 sekúnd za ním skončil úradujúci bežecký kráľ Tatier Marián Zimmermann, ktorý si týmto výsledkom zabezpečil celkové prvenstvo v tohtoročnej sérii. Zo žien sa presadila Patrícia Puklová z AK Steeple Poprad s časom 43min 45s, ktorá si svojim tretím víťazstvom vybojovala celkové prvenstvo v sérii medzi ženami. Ako prvý sa zo skialpinistov v cieľovej rovinke objavil Dušan Kozel, zo skialpinistiek Marína Kissová. Preteky viac sadli bežcom, pre porovnanie čas víťaza na lyžiach by ho medzi bežcami zaradil na 45. miesto.

Kompletné výsledky série si môžete pozrieť na pretekaj.sk/sk/vysledky/zbs2016

Grand finále, ktoré sa konalo v sobotu, 11. februára, zároveň ukončilo celú Zimnú bežeckú sériu, ktorá preverila schopnosti a všestrannosť bežcov na 4 rôznych trasách vo Vysokých Tatrách. Absolútnymi víťazmi sa stali úradujúci bežecký kráľ Tatier Marián Zimmerman a skvelá domáca bežkyňa Patrícia Puklová. Celkovo sa rozdalo 21 trofejí pre prvých troch v jednotlivých vekových kategóriách. K vynikajúcej atmosfére Grand finále prispelo určite aj ukážkové slnečné počasie, ktoré zabezpečilo úžasný záver štvrtého ročníka tatranskej Zimnej bežeckej série.

Zimná bežecká séria je súčasťou projektu “Tatry v pohybe”, ktorý ponúkne aj v roku 2017 mnoho ďalších zaujímavých športových podujatí a aktivít. Najbližšie podujatie sa uskutoční už budúcu nedeľu na Štrbskom Plese, kde si môžu nadšenci bežeckého lyžovania zmerať sily v bielej stope na pretekoch “Štrbské bežky”, ktoré už tradične podporuje populárna slovenská skupina No Name. Bežecké podujatia vo Vysokých Tatrách budú pokračovať bodovanou sériou PRESTIGE TOUR, ktorá začne 6. mája pretekom City Trail v Starom Smokovci. Tatry v pohybe “PRESTIGE TOUR” bude pozostávať tento rok z 5 bežeckých pretekov rôznej dĺžky a obtiažnosti v regióne Vysokých Tatier. Pre všetkých účastníkov bude opätovne pripravená jedinečná zberateľská kolekcia medailí, ktorou si budú môcť vyskladať panorámu našich veľhôr.

Zdroj: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry