Hrebienok sa opäť zmenil na ľadové kráľovstvo

18.01.2017 | správy

Hrebienok sa opäť zmenil na ľadové kráľovstvo
Fotografia: Marek Hajkovsky

Hrebienok, Starý Smokovec

Tento víkend sme mohli na Hrebienku už po piaty krát obdivovať ľadovú krásu. Súťažiaci v rámci neoficiálnych majstrovstiev vo vyrezávaní ľadových sôch TATRY ICE MASTER 2017 opäť podali úžasné výkony.

9 tímov súťažiacich sochárov počas troch dní z 360 ľadových blokov, čo je 45 ton ľadu, vykresalo nevídanú krásu. Tímy boli tvorené sochármi zo Slovenska, Ruska, Holandska, Fínska, Maďarska, Walesu, Poľska, Českej republiky a Rakúska. Tvorilo sa na základe troch stanovených tém, pričom na vytvorenie sochy bol každý deň určený čas od 08:30 do 16:30 hod. Diela boli následne hodnotené odbornou porotou na základe daných kritérií, ale aj návštevníkmi, ktorí sochárom poskytli najmä obrovskú podporu a povzbudenie do práce. Hodnotilo sa použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom, či dôraz na detail. Nemenej dôležitý bol prvý a celkový dojem zo sochy a kreativita sochára.

V piatok tvorili sochári na tému Svetová architektúra. Svojím dielom sa k téme najviac priblížil tím z Fínska, tvorený sochármi Kimmom Frostim a Juusom Partanenom. Na druhom mieste skončili Poliaci, ktorí stvárnili Veľký čínsky múr a tretie miesto obsadili naši Slováci, Adam Bakoš a Filip Lysek, ktorým patrila aj piatková cena sympatií od divákov. V sobotnej voľnej téme - to najlepšie z tvorby ľadových majstrov - zažiarili Rakúšanky Marina Hatzl a Kilian van del Velden, ktoré vytvorili ľadové dielo predstavujúce „súboj“ medzi rozumom a srdcom. Dielo sa okrem poroty páčilo najviac v tento deň aj divákom, ktorí tímu udelili sobotnú cenu sympatíí. Ako druhí sa umiestnili Rusi a na treťom mieste sa ocitli súťažiaci z Walesu so sochou slona. Záverečný deň podujatia patril zaujímavej téme s názvom Mýty a legendy. Tvorilo sa netradične pod kupolou, novinkou tejto sezóny, ktorá bola postavená vedľa Ľadového dómu. Kupola poskytla tvorcom veľkorysý klimatizovaný priestor s priemerom až 25 metrov. Sochári svojimi dielami prispeli k ľadovej expozícii v kupole, Tatranskej galérii ľadových majstrov. Prvé miesto zaujali súťažiaci z Ruska, za ktorými sa ako druhí umiestnili Poliaci so stvárnením Trójskeho koňa a ako tretie rakúske sochárky. Cenu sympatií udelili diváci nakoniec Holanďanom, ktorých bájna loď bola pravdepodobne najfotografovanejším dielom tohto dňa.

Okrem samotných súťažných sôch zaujali divákov aj ľadové atrakcie ako ľadové kreslo, na ktorom sa návštevníci mohli odfotiť, či ľadový bar. Zaujímavý pohľad bol aj na skvelého maďarského umelca a sochára Zsolta M. Tótha, člena odbornej poroty TATRY ICE MASTER 2017, ktorý predviedol divákom v sobotu a nedeľu atraktívnu ľadovo-ohňovú show. O hudobnú vložku sa postarali Peter Lipa, Celeste Buckingham a skupina The Backwards v rámci večerných koncertov. Všetko to prilákalo počas uplynulého víkendu na Hrebienok množstvo ľudí, ktorí po zotmení obdivovali večernú, nasvietenú ľadovú nádheru.

Ako povedala Andrea Žigová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, termín podujatia bol zámerne oproti minulým ročníkom posunutý o 2 týždne skôr. Bolo to najmä kvôli výkyvom počasia po minulé roky. Skorší termín, tohtoročná tuhá zima a ochrana v podobe kupoly zabezpečí dlhšiu životnosť sôch.

„Všetky diela prvých dvoch súťažných dní podujatia TATRY ICE MASTER 2017 ostávajú pre verejnosť sprístupnené vo voľnej prírode dokým to počasie ich životnosti dovolí. Diela tretieho súťažného dňa budú však chránené klimatizovaným priestorom pod kupolou a ponúknuté na obdiv návštevníkom až do Veľkej noci. Vstup do tejto Tatranskej galérie ľadových majstrov bude možný denne od 9:00 do 18:30 v rovnakom režime, ako je to pri Tatranskom ľadovom dóme", dodáva na záver Andrea Žigová.

Viac o podujatí a súťažných tímoch si môžete prečítať aj na vt.sk/zazitky/eventy/tatry-ice-master

Mapa k článku



Diskusia