Na Hrebienku vítajú turistov nové medvede

06.01.2017 | správy

Na Hrebienku vítajú turistov nové medvede
Fotografia: Región Vysoké Tatry

Hrebienok

Do medveďej rodinky na Hrebienku pribudli ďaľší členovia. Od záveru roka môžete na Hrebienku obdivovať majestátnu ľadovú medvedicu s dvoma mladými, ktorá symbolicky otvorila Tatranskú galériu ľadových majstrov.

Hrebienok. Miesto, ktoré ročne navštívi viac ako jeden milión turistov, sa radí medzi jedno z najnavštevovanejších miest vo Vysokých Tatrách a je dlhodobo spájané práve s tematikou medveďov. Nájdete tu už známeho kovového medveďa Kuba, ktorý je patrónom Hrebienka, či drevené medvede, ktoré v turistickom stredisku pribudli po obľúbenom letnom festivale Medvedie dni. O drevených medveďov sa postarali piati skúsení sochári zo Slovenska, Čiech a Poľska, pod vedením Adama Bakoša, ktorý postavil aj najnavštevovanejšiu zimnú atrkaciu Tatier - Tatranský dóm. A práve Adam Bakoš spolu s Miroslavom Trnovským a Pavlom Kapustom sa stali autormi aj ďalšieho medvedieho diela na Hrebienku.

„5 metrov vysokú, priam monumentálnu sochu medveďa s dvoma malými mláďatami tvorili sochári 5 dní a použili pri tom 138 ľadových blokov, čo je viac ako 17 ton ľadu. Táto mrazivo krásna, ale pri tom priam rešpekt vzbudzujúca matka sa tak stáva nielen ďalším symbolom Hrebienka, ale otvorila zároveň pred koncom roku ďalšiu atrakciu pre návštevníkov Vysokých Tatier“, približuje Andrea Žigová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Ľadová socha medvedice je pred vrtochmi počasia chránená vďaka klimatizovanej kupole s priemerom až 25 metrov. Tá stojí hneď vedľa monumentálneho Tatranského dómu. Verejnosti je tak vo vedľajšej kupole sprístupnená Tatranská galéria ľadových majstrov. Vstup do galérie je možný od 30.12.2016 vždy denne v čase od 9:00 do 18:30 hod., teda rovnako ako aj Tatranský ľadový dóm. Vstup je voľný.

Interiér galérie približuje históriu ľadovej tvorby v Tatrách počas uplynulých štyroch ročníkov medzinárodného podujatia Tatry Ice Master, ktoré sa koná každý rok na Hrebienku v mesiaci január. Aktuálne sa pracuje na prípravách už 5. jubilejného ročníka divácky obľúbenej ľadovej akcie, ktorá sa uskutoční v termíne 13. až 15. januára 2017. Časť podujatia prebehne aj v priestoroch galérie. Bude to v nedeľu, kedy sa bude tvoriť na tému Mýty a legendy. Výsledky súťažiacich majstrov následne dotvoria ponuku Tatranskej galérie, ktorú budeme môcť vďaka klimatizovanej kupole obdivovať až do apríla.

„Pre návštevníkov Vysokých Tatier je sprístupnená Tatranská galéria ľadových majstrov od piatku 30. decembra, pričom už za dva týždne do nej pribudnú aj ďalšie naozaj výnimočné diela autorov z 9 krajín sveta, ktoré budú vytvárať priamo pred očami návštevníkov práve počas záverečného dňa podujatia Tatry Ice Master 15.1.“, dodáva na záver Andrea Žigová a zároveň pozýva na pripravované podujatie.

Mapa k článkuDiskusia