Štrbské Pleso privíta účastníkov 44. ročníka Tatranského pohára v behu na lyžiach

06.12.2016 | správy

Štrbské Pleso privíta účastníkov 44. ročníka Tatranského pohára v behu na lyžiach
Fotografia: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Štrbské Pleso

Počas 16. až 18. decembra 2016 privíta Štrbské Pleso pretekárov z okolitých krajín na už 44. ročníku tohto športového podujatia. Preteky sú súčasťou kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup. Spestrením bude šprint pri umelom osvetlení, ktoré sa na Štrbskom Plese využije po prvýkrát.

Podujatie organizuje už piaty krát Športový klub Štrba. Pretekári pochádzajú prevažne z krajín Vyšehradskej skupiny. Ako informoval riaditeľ pretekov Matúš Jančík, trojdňový program bude zahŕňať spolu 10 samostatných pretekov a súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: mužskej a ženskej.

V piatok 16. decembra o 11:00 hod. začnú preteky tréningom, popoludní o 15:00 hod. odštartuje kvalifikácia na preteky v šprinte klasickou technikou. Následne o 16:30 hod. odštartujú finálové rozbehy pri umelom osvetlení, ktoré bude mať na Štrbskom Plese premiéru. Okrem toho bude pre divákov k dispozícii veľký LED panel s výsledkami. Kvalifikácia na šprint voľnou technikou príde na program v sobotu o 9:30 hod., o 11:00 hod. sa uskutočnia finálové rozbehy. Popoludní od 13:00 do 14:00 hod. začne opäť oficiálny tréning pred nedeľnými individuálnymi pretekmi voľnou technikou. Následne sa začne súťažiť v predmetných kategóriách. O 9:30 hod. nastúpia ženy. Zdolávať budú trať dlhú 7,5 kilometra. Po nich prídu na rad muži o 10:15 hod., ktorých čakajú 10 km dlhé preteky s intervalovým štartom.

Tatranský pohár je prvým kolom pohára FIS Slavic Cup. Po úvodnom preteku budú nasledovať preteky v Zakopanom a Jablonci nad Nisou a finále sa uskutoční v českom Harrachove. Decembrových pretekov sa zúčastnia všetci reprezentanti SLA vrátane seniorských bežcov Petra Mlynára, Miroslava Šuleka a Aleny Procházkovej. Z bežcov do 23 rokov sa predstavia Andrej Segeč, Ján Koristek a Barbora Klementová. Z juniorov prídu Aneta Smerčiaková, Ján Mikuš, František Šulek a Jozef Šefčík. Pretekov sa zúčastní aj 7 pretekárov reprezentačného družstva OH nádeje. Konkurenciu pre domácich pretekárov budú predstavovať pretekári z Čiech, Poľska či Maďarska. Na zozname prihlásených sú aj bežci z Bieloruska a Macedónska. Kompletný zoznam pretekárov bude známy deň pred oficiálnym začiatkom pretekov.

Dejiskom pretekov bude opäť Športový areál na Štrbskom Plese, kde minulý rok úspešne zorganizovali aj Svetovú zimnú Univerziádu 2015. Tá dostatočne preverila nielen kvalitu organizátorov, ale aj obec Štrba ako správcu strediska. Počas leta tohto roku správcovia zveľaďovali areál ako aj bežecké trate. Nadviazala sa spolupráca so spoločnosťou, ktorá v minulosti prevádzkovala Mengusovský bežecký raj, od ktorej obec očakáva ďalšie zlepšovanie zázemia pre bežecké lyžovanie. V areáli už pribudol nový stan pre oddych, občerstvenie a posedenie pri stánku s rýchlym občerstvením, či servis a požičovňa bežiek. Pred začiatkom lyžiarskej sezóny sa tiež podarilo na štadióne umiestniť zatrávňovacie tvárnice, vyasfaltovať prístupovú cestu do areálu a urobiť opatrenia pre vyrovnanie terénu a zabezpečenie odvodnenia trate, vďaka čomu nebude potrebná veľká vrstva snehu. Bežecké lyžovanie na Štrbskom Plese je podľa starostu obce Martina Sýkoru jednou z priorít rozvoja cestovného ruchu. Tomu chce obec pomôcť práve neustálym rozvojom športoviska a podporou organizovania pretekov. Už 12. novembra spustil areál umelé zasnežovanie, pričom prví bežkári ho okúsili 15. novembra. Po krátkom oteplení prišlo na prelome mesiacov november a december opäť ochladenie a vďaka výdatnému sneženiu je od začiatku decembra v nepretržitej prevádzke 5-7 snežných diel. Bežkárom sú k dispozícii šprintérske okruhy a časť z 2,5 km okruhu.

Organizátormi Tatranského pohára sú dobrovoľní rozhodcovia zo Športového klubu Štrba, ktorí pracovali aj na Univerziáde a v závere zimnej sezóny v marci budú usporadúvať Majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach. 19. februára 2017 pripravujú aj Verejné preteky pod záštitou hudobnej skupiny No Name a koncom marca Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Do konca roka 2016 sa na Štrbskom Plese uskutoční ešte medzinárodné podujatie FIS, Memoriál 24 padlých hrdinov SNP, ktoré organizuje TJ Tatran Gerlachov. Organizátori prosia všetkých fanúšikov bežeckého lyžovania a návštevníkov Štrbského Plesa o ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov pracovníkov areálu aj organizátorov blížiacich sa pretekov, nakoľko z dôvodu bezpečnosti je potrebné uzavrieť trate počas oficiálnych tréningov aj počas pretekov.

Zdroj: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Mapa k článkuDiskusia