Sezónna uzávera v Tatrách skráti turistické chodníky

23.01.2016 | správy

Sezónna uzávera v Tatrách skráti turistické chodníky


Tatranská Lomnica

Ani sme sa nenazdali a turistická sezóna v Tatrách je opäť pre tento rok na konci. 31. októbra ste mohli využiť poslednú šancu a stihnúť vystúpiť na tatranské vrcholy ešte tento rok. S Tatrami sa však nemusíte lúčiť úplne.

Od 1. novembra až do 15. júna sa uzavrie približne 200 km značených turistických chodníkov, stále však môžete podnikať túry do miest, kde uzávera nie je, vrátane väčšiny horských chát s výnimkou Chaty pod Rysmi, ktorá je prístupná len v sezóne. Uzávera bola vyznačená taktiež na štátnej hranici s Poľskom. Uzávera sa nerealizuje len kvôli snehu a ľadu na chodníkoch, či možnému lavínovému nebezpečenstvu, ale hlavne kvôli ochrane prírody a vzácnych živočíšnych druhov – kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského. 

Kým napadne sneh, stále sa môžete na túrach riadiť turistickými značkami na kmeňoch stromov a skalách. Keď Tatry pokryje hrubá vrstva snehu, k orientácii na chodníkoch poslúži zimné tyčové značenie, ktoré na približne 30 kilometroch zabezpečí Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu. Okrem toho sa postarajú aj o údržbu mostíkov ponad vodné toky, údržbu a opravu zábradlí a prerezávanie chodníkov v pásme kosodreviny. Celkovo sa postarajú o takmer 800 kilometrov chodníkov. 

Celkovo osem bezbariérových chodníkov pre turistov s pohybovými obmedzeniami, ktoré boli vybudované Štátnymi lesmi TANAPu v spolupráci so spoločnosťou Hartmann-Rico, budú aj v zimnej sezóne sprístupnené. Turisti však na ne budú mať prístup len dovtedy, kým nenapadne sneh. Dĺžka týchto chodníkov na území TANAPu a PIENAPu aktuálne činí 31 kilometrov a informácie o nich získajú turisti v informačnej brožúre Tatry bez bariér. Brožúry sú dostupné v Tatranských informačných kanceláriách mesta Vysoké Tatry.

Zdroj: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu 

Mapa k článkuDiskusia