Podtatranský krosový polmaratón - Memoriál Jána Svočáka

25. 3. 2017 - 25. 3. 2017 | Isrka aréna Svit

Podtatranský krosový polmaratón - Memoriál Jána Svočáka
Charitatívny beh zameraný na pomoc osobám trpiacim ALS t.j. druh svalovej atrofie, pri ktorej ide o stratu buniek centrálnej nervovej sústavy (mozgových a miechových motoneurónov), ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné svalové pohyby. Pacient nedokáže ovládať svoje pohyby a postupne mu odumierajú všetky svaly v tele. Mozog však neustále pracuje a pri zachovaní psychických a mentálnych schopností, zostáva nakoniec pacient paralyzovaný. Je individuálne ako dlho sa človek s touto neľútostnou chorobou na základe svojích síl dokáže pasovať. Priemerne sa však ľudia dožívajú 2 - 4,3 roka. S týmto zákerným nepriateľom vyše 5 rokov statočne, priam až obdivuhodne bojoval aj Ján Svočák (* 3.12.1956 - † 7.3.2016), ktorý športu zasvätil celý svoj život. Vďaka nemu mal silný organizmus a potrebnú psychickú odolnosť nevzdať sa ani v tej naťažšej životnej skúške. Šport pre neho znamenal veľa. Okrem toho, že bol zanietený futbalista a dlhé roky trénoval deti, všetok svoj voľný čas trávil v Tatrách. Tie ho zlákali natoľko, že sa dlhú dobu súťažne venoval aj horským behom. Na jeho počesť, uctenie si pamiatky, ale aj pre šírenie osvety o tejto chorobe, sme sa rozhodli zorganizovať charitatívny bežecký pretek, ktorý pomôže ľudom v neľahkých životných situáciach a hlavne dá nádej na lepší zajtrajšok!

PS: A ak by ste si (náhodou) povedali, že polmaratón je pre Vás veľa, spomeňte si na tých, ktorí by si to veľmi radi chceli zabehnúť a nemôžu! „ Dnes viem, že v každom z nás je oveľa viac, ako si naše vedomie dokáže predstaviť “ ...

Zbierka bude zrealizovaná formou:
1) štartovného na pretek
2) sponzorských darov
3) príspevkov na mieste

Vyzbierané prostriedky budú odovzdané konkrétnej osobe na:
1) zdravotné a kompenzačné pomôcky
2) liečebné rehabilitačné náklady súvisiace s postihnutím

Prvým ročníkom sme sa rozhodli pomôcť dvojročnej Márii Kubovovej z Vikartoviec, ktorá od siedmeho mesiaca narodenia trpí ochorením spinálnej svalovej atrofie (bližšie informácie poskytneme už čoskoro).

Počas preteku program pre deti a divákov (maľovanie na tvár, súťaže, meranie krvného tlaku, cukru a iné).

Organizátori:
Martin Svočák - martin.svocak@yahoo.com +421 948 051 503
Eduard Dindoffer - edindoffer@yahoo.com +421 914 242 977


Diskusia