Týždeň vedy a techniky - Stará Lesná

10. 11. 2017 - 10. 11. 2017 | Stará Lesná, Astronomický ústav

Týždeň vedy a techniky - Stará Lesná
Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV vás pozýva na deň otvorených dverí v rámci Týždňa vedy a techniky v areáli AsÚ SAV v Starej Lesnej, vo Vysokých Tatrách.

Program:

17:00 Vesmír v ďalekohľadoch, Dr. Kundra
Astronomický ďalekohľad je základným a takmer nevyhnutným nástrojom astronóma – či už amatéra alebo profesionála. Porozprávame sa o rôznych typoch ďalekohľadoch a objektoch a úkazoch, ktoré s nimi môžeme pozorovať.

18:00 Život hviezd, Dr. Sekeráš
Život hviezdy sa podobá tomu ľudskému. Začína jej zrodom a pokračuje obdobím dospievania. Zrelý vek nakoniec vystrieda staroba a nevyhnutný zánik. Z čoho vlastne hviezdy sú a ako sa medzi sebou líšia? Aké sú osudy hviezd, čo určuje dĺžku ich života a čo po nich ostane?

19:00 TRAPPIST-1 a terestrické exoplanéty, Dr. Hambálek
Trappist-1 je novoobjavená sústava siedmych planét obiehajúcich jednu z najbližších hviezd k Slnku. Všetko sú to skalnaté planéty, veľkosťou podobné Zemi. Máme podozrenie, že na niektorých z nich by mohla existovať tekutá voda. Dozviete sa odkiaľ to vieme a ako by tieto planéty mohli vyzerať.

Večerné pozorovanie oblohy. K dispozíii budú rôzne typy ďalekohľadov a otáčavá mapa hviezdnej oblohy. Oboznámime sa s prácou s ďalekohľadom, súhvezdiami a orientáciou na hviezdnej oblohe a ukážeme si hmloviny, hviezdokopy, galaxie … .


Diskusia